Uvod
 Štíplo mě klíště


Jak správně odstranit přisáté klíště?

 • Před zahájením odstraňování klíštěte vydezinfikujte klíště a jeho okolí, nejlépe dezinfekcí s obsahem jodu, např. Jodisol, Betadine nebo jakoukoliv jinou, kterou máte k dispozici.
 • Klíště uchopte pinzetou, kleštičkami na klíště nebo speciální kartou, co nejblíže kůži a kývavými pohyby pomalu vyvikláte.
 • Ranku po vytažení klíštěte ihned dezinfikujte.
 • Použité nástroje pečlivě vydezinfikujte.
 • Nikdy nevyndávejte klíště holýma rukama, hrozí riziko přenosu infekce.
 • Snažte se zabránit zmáčknutí zadečku klíštěte.
 • Na přisátí klíště nenanáštějte oleje či masti, hrozí vyzvracení obsahu střev klíštěte do rány, což zvyšuje riziko přenosu nemocí.
 • Klíště po odstranění postříkejte dezinfekčním roztokem a zlikvidujte jako běžný odpad.
 • Pokud chcete vědět zda bylo vaše klíště infekční a hrozí vám přenos nákazy, odešlete klíště v igelitovém sáčku a obálce do speciální laboratoře na vyšetření na adresu Gen-Trend s.r.o., Laboratoř molekulární biologie, Na Zlaté stoce 1619, 370 05 České Budějovice. Cena vyšetření : Cena vyšetření infekčnosti klíštěte: Borelioza | 580,- Kč Klíšťová encefalitida | 750,- Kč Ehrlichióza | 580,- Kč. Bližší informace na telefonech: 602 156 577, 602 270 809.

Speciální pomůcky k odstranění klíštěte:

 • Ixoderm je přípravek s obsahem jódu k rychlému zneschopnění, znehybnění, usmrcení a bezpečnému odstranění zakousnutých klíšťat se současnou desinfekcí postiženého místa. Lze jej zakoupit v lékárnách.
 • Speciální karta se zářezy, která klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí a vytlačení obsahu střev do rány. Orientační cena karty cca 100 kč. Podrobnosti najdete na stránkách: http://kliste.cz/clanek/9/spravne_odstraneni_klistete

Jaké nemoci klíště přenáší?
  a) Lymská borelióza
  b) Klíšťová meningoencefalitida
  c) Ehrlichoza
  d) Další vzácné nemoci- např. babesióza, rickettsióza.

a) Lymská borelióza

  Borelióza je onemocnění způsobné bakterií Borrelia burgdorferi. Jejím přenašečem je v našich podmínkách klíště obecné (Ixodes ricinus), které přenáší i klíšťovou encefalitidu. Pravděpodobný je také přenos bodavým hmyzem a mravenci. V průběhu sání klíštěte na člověku se dostávají borelie ze střev klíšťat do slinných žláz a dále do krve člověka. Riziko vzniku infekce závisí na době přisátí, u boreliózy je to 36 hodin a déle. Obvykle platí: čím déle, tím je riziko vyšší. Promořenost klíšťat boreliemi v ČR kolísá v jednotlivých oblastech od 5 do 30 %. Ročně je v České republice hlášeno přes 3000 případů boreliózy.  Projevy a jednotlivá stadia boreliózy

  Onemocnění má velkou tendenci k samoúzdravě. Jen zhruba 5 % osob, které se s infekcí potkají, má projevy onemocnění.


   1. stadium-časné

   • výskyt za 3 dny až 30 dnů po přisátí klíštěte
   • nejčastější klinická forma onemocnění, typická kožním projevem - erythema migrans
   • jedná se o nebolestivou skvrnu v místě přisátí klíštěte
   • postupně se zvětšuje, rudne, často s centrálním vyblednutím
   • průměr skvrny je většinou nad 5 cm, mnohdy dosahuje značných rozměrů
   • mizí i bez léčby během několika týdnů, přítomna může být horečka, známky nachlazení, nebo celková únava.

   2. stadium

   • objevuje se za několik týdnů až měsíců
   • nejčastěji se jedná o zánětlivá onemocnění nervové soustavy (záněty mozkových blan, záněty nervů, obrny hlavových nervů a další)
   • postižení srdečního svalu nejčastěji ve formě poruch srdečního rytmu
   • postižení kloubů ve formě stěhovavých kloubních bolestí
   • postižení očí jako záněty spojivek, rohovky a sítnice

   3. stadium- pozdní

   • manifestuje se za 6-15 měsíců
   • projevuje se postižením kůže, kloubů a nervového systému již ve formě chronických změn na těchto orgánech
   • přidružují se psychické problémy a chronická únava


  Diagnostika

  Provádí se na základě epidemiologické anamnézy, klinického a laboratorního vyšetření.
  V krvi se stanovují protilátky proti boreliím. Ty se vytvářejí až za 3-6 týdnů po přisátí klíštěte. Dřívější odběry nemají diagnostický přínos, protože bývají negativní.


  Léčba

  Proti tomuto onemocnění není k dispozici očkovací látka, očkuje se pouze proti klíšťové encefalitidě. Základem léčby jsou antibiotika. Jako lék první volby jsou doporučena tetracyklinová antibiotika.
  V případě alergie na tuto skupinu léků, u dětí do 8 let věku, nebo těhotných a kojících se místo tetracyklinů používají širokospektré peniciliny (amoxicilin). Délka léčby by měla být 14-21 dní. Preventivní podání antibiotika při každém přisátí klíštěte se nedoporučuje s výjimkou těhotných žen.


b) Klíšťová meningoencefalitida

  Klíšťová meningoencefalitida je virové onemocnění postihující nervový systém člověka. Přenašečem je klíště obecné. Cestou přenosu je přisátí infikovaného klíštěte na člověka nebo vzácně požitím syrového mléka nakaženého zvířete ( nejčastěji kozy). Onemocnění má ohniskový výskyt podél řek ve středních a jižních Čechách. V České republice je ročně hlášeno několik set případů onemocnění.


  Projevy


  Inkubační doba nemoci je asi 7 až 14 dnů, může to být však i měsíc. Onemocnění má obvykle dvoufázový průběh.


  První fáze

  Nejdříve se objevují bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže samy odezní. Poté zpravidla následuje období 1 až 2 týdnů bez příznaků. U některých pacientů může nemoc touto fází skončit a dojít k úplnému uzdravení.


  Druhá fáze

  Druhá fáze onemocnění se uvede nástupem krutých bolestí hlavy, které jsou provázeny horečkami. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Tento akutní stav trvá 2 až 3 týdny. Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu.

  Přibližně u jedné třetiny infikovaných pacientů první fáze chybí a onemocnění se již ze začátku projeví závažnými příznaky druhé fáze.


  Diagnostika

  Provádí se na základě klinických příznaků a laboratorního vyšetření. V krvi se stanovuje hladina specifických protilátek. Při podezření na postižení nervového systému je nutné provést lumbální punkci k vyšetření mozkomíšního moku.


  Léčba

  Klíšťová encefalitida patří mezi onemocnění, u kterých se jednoznačně vyplácí vsadit na prevenci (očkování). Kauzální léčba zaměřená proti viru klíšťové encefalitidy neexistuje. Pro léčbu klíšťové encefalitidy je zásadní fyzický i psychický klid na lůžku v klidném a nepříliš světlém prostředí. Doba strávená v nemocnici u nekomplikovaného onemocnění je obvykle dva týdny a dále následují dva až čtyři týdny domácí rekonvalescence. Závažnost onemocnění i eventuální poškození mozku nelze předem dobře odhadnout. Přibližně třetina infekcí proběhne pod obrazem lehkého chřipkového onemocnění, na druhou stranu asi jedno procento případů může mít smrtelný konec.


c) Ehrlichióza

  Ehrlichióza je bakteriální onemocnění přenášené klíštětem. Bakterie napadá bílé krvinky pacienta (granulocyty) a způsobuje onemocnění nazývané lidská granulomatozní ehrlichióza (HGE). Ehrlichióza může být i smrtícím onemocněním, především u imunodeficitních (osob se sníženou imunitou) pacientů, u transplantovaných osob a pacientů bez sleziny.


  Projevy

  Inkubační doba je asi 1-7 dní od přisátí klíštěte. Časté jsou nespecifické obtíže v podobě bolestí hlavy, únavnosti, bolesti svalů, horečky. Někdy se přidají zažívací obtíže jako je nevolnost, zvracení, bolesti břicha. Bývají zvětšené uzliny a často se vyskytuje vyrážka, někdy s projevy krvácení do kůže. Je to onemocnění především akutní, některé těžší případy, neléčené včas, přechází do stavu chronického a mohou ohrožovat i život pacienta. Muži onemocní touto chorobou častěji než ženy (4:1)


  Diagnostika

  Provádí se odběr krve, kde jsou změny v krevním obraze ( je snížené množství krevních destiček , bílých krvinek), zvýšená sedimentace erytrocytů, zvýšení jaterních testů, přítomnost specifických protilátek (IFA). Je vhodné provést přímý průkaz bakterie například průkazem její DNA v nesrážlivé krve pacienta.


  Léčba

  Ehrlichióza se léčí antibiotiky, lékem volby je doxycyklin. Délka léčby by měla být minimálně 3 týdny.


d) Další vzácné nemoci - např. babesióza, rickettsióza

Kdy jít k lékaři?

Pokud se s odstupem několika (4-14) dnů od přisátí objeví příznaky podobné chřipce (zvýšená teplota, bolest hlavy, bolest svalů, únava, malátnost), je vhodné vyhledat lékaře. Pokud se po přisátí objeví v průběhu 3-30 dnů zvětšující se zarudnutí v místě přisátí, které dosahuje velikosti minimálně 3cm, spíše více (desítky centimetrů), je nutné vyhledat okamžitě lékaře pro podezření na lymskou boreliózu.

Prevence přenosu nemocí z klíštěte na člověka

 • očkování proti klíšťové meningoencefalitidě!
 • nošení vhodných oděvů s dlouhými nohavicemi a rukávy; lepší jsou světlé barvy, klíštěte si snáze všimnete.
 • doporučeny jsou hladké materiály jako větrovky a šusťáky, kterými klíště hůře pronikne; nevhodné jsou pleteniny
 • používání repelentních prostředků, postřiky často opakujte
 • doporučujeme omezit pohyb v travnatých či křovinatých porostech, pohybovat po zpevněných cestách a nelehat a nesedat do vysoké trávy.
 • důkladná prohlídka celého těla po návratu domů, včetně vlasů.
 • důležité je včasné odstranění klíštěte, neboť k přenosu nákazy dochází až po 36 hodinách sání klíštěte
 • při odstraňování klíštěte používejte dezinfekční prostředky s obsahem jódu.
 • na klíště nesahat holýma rukama, nemačkat!
 
(c) mudr. Janka Tóthová, developed by Invisible Systems