Uvod
 
MUDr. Janka Tóthová s.r.o.
Mukařovského 1986
155 00 Praha 5
IČO: 05706408
zobrazit na mapě


telefon: 235 520 160


Příušnice

Příušnice

Co jsou to příušnice?

Příušnice jsou akutní virové onemocnění způsobující bolestivý zánět slinných žláz, provázený jejich zduřením buď na jedné, nebo na obou stranách. Nejčastěji je postižená příušní žláza, před uchem.

Zdroj nákazy

Zdrojem nákazy je nemocný člověk, který je infekční již týden před prvním projevem nemoci a také po omezenou dobu po jejím prodělání. Příušnice se šíří kapénkovou formou, tedy vzdušnou cestou. Inkubační doba je průměrně 18 dní, po prodělání nemoci si organizmus vytváří doživotní imunitu.

Projevy nemoci

Onemocnění se projevuje celkovou únavou, zvýšenou teplotou až vysokými teplotami a postupně se vytváří někdy i bolestivé měkké zduření jedné nebo více slinných žláz (obvykle příušních, někdy také podčelistních a podjazykových). Bolestivost v oblasti slinných žláz se projevuje nejčastěji při otevírání úst. Infekce může být komplikována zánětem mozku, mozkových plen, které se projevují bolestmi hlavy a světloplachostí, dále může být postižena slinivka břišní, což se projevuje bolestmi břicha, zvracením a průjmem. Nejobávanější komplikací bývá zánět pohlavních žláz, zvláště u chlapců po pubertě a dospělých mužů, který může vést k neplodnosti. Komplikace se vyskytují poměrně často, ale mají většinou příznivý průběh.

Ochrana a prevence

Nejúčinnější ochranou proti onemocnění je očkování, které v ČR probíhá plošně v rámci povinného očkování dětí již od roku 1987. U batolat nyní probíhá očkování kombinovanou vakcínou (proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám) v 15. měsíci života. Aplikují se 2 dávky s celoživotní ochranou. Očkování sice nezaručuje natolik kvalitní ochranu jako samotné prodělání nemoci, ale pokud i očkovaný člověk příušnice onemocní, mívá pak nemoc hladší průběh. Plošným očkováním bylo v České republice dosaženo stonásobného snížení nemocnosti.

Dostupné vakcíny

Priorix- proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám
Priorix-Tetra- proti příušnicím, zarděnkám, spalničkám a planým neštovicím.


 
(c) mudr. Janka Tóthová, developed by Invisible Systems