Uvod
 Akné


Co je akné?


Akné (latinsky acne vulgaris) je chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových váčků (folikulů).Proč akné vzniká?


Akné postihuje vlasový váček a s ním spojenou mazovou žlázu mající společný vývod. Na vzniku akné se podílejí 4 základní faktory:


  1) zvýšená tvorba mazu - je způsobena vlivem mužských pohlavních hormonů (androgenů), v dospívání se zvyšují jejich hladiny, dochází ke zvětšení mazových žláz a větší tvorbě mazu, následkem je zvýšené maštění kůže

  2) zvýšená produkce rohoviny - ta ucpává vývod folikulů jako rohovinová "zátka", maz a rohovina se hromadí za překážkou a vedou k rozšíření vývodů a vzniku nezánětlivých projevů akné - komedonů

  3) pomnožení baktérii - nadměrné množství mazu vytváří příznivé prostředí pro baktérie zvané Propionibacterium acnes, které přispívají tvorbě komedonů a zánětů

  4) zánět - dochází k němu po prasknutí stěny folikulu - vzniká zarudnutí, otok a bolest.


Na vzniku akné se podílí hormonální nerovnováha v organismu ( androgenů a estrogenů), genetické vlivy a vnější vlivy (např. léky- kortikoidy, antiepileptika, vitamíny B6 a B12, přípravky s bromem, jodem).Jak léčit akné:


Co můžete udělat sami:

 • pravidelně pečovat o svou pleť.

 • nepřehánět mytí obličeje.
  Stačí 2-3xdenně, při častějším mytí (zvláště běžným mýdlem) je kůže nadměrně vysušována a tvorba mazu se dále stupňuje. Doporučuje se nepoužívat mýdlo ale speciální čistící přípravky (gely, vody) pro problematickou mastnou pleť.

 • používat kosmetiku pro problematickou mastnou pleť.
  Případně dekorativní kosmetiku určenou pro problematickou mastnou pleť. Mnohé přípravky, tzv. léčebnou kosmetiku zakoupíte např. v lékárnách. Obsahují látky, působící proti zánětu a omezují množení bakterií, také uvolňují rohovinou ucpané vývody folikulů, odlučují vrchní odumřelé rohové buňky kůže.

 • nevymačkávat a neseškrabávat jednotlivé zánětlivé projevy.
  Dochází tak k drobným poraněním kůže, která se mohou zhojit jizvičkou. Lze provádět velice šetrné mechanické vytlačení obsahu otevřených komedonů s následným ošetřením dezinfekčním přípravkem (nejlépe ponechat na odbornou péči kosmetičky).

 • jíst zdravou, vyváženou stravu a pít dostatek tekutin.
  Alkohol, nikotin a především drogy akné zhoršují.

 • dbát na dostatek pohybu.

 • návštěva kožního lékaře (dermatologa).
  Pokud je postižení závažnější, či dodržování výše uvedených doporučení nevede ani po několika týdnech k úspěchu.Léčba u odborníka - dermatologa


1. Místní léčba


léčí se postižené místo přímo na kůži, pomocí léků ve formě krémů a gelů. Využívá se u mírné až středně těžké formy akné. Tyto přípravky Vám může předepsat pouze specialista- dermatolog.

  retinoidy (tretinoin, adapalen, např. Airol crm, Locacid, Retin A) - látky odvozené od vitamínu A, uvolňují rohovinou ucpané vývody a omezují tvorbu mazu.
  Na počátku léčby mohou způsobovat zarudnutí, pálení, olupování a přesušení pleti, které však po delším používání obvykle vymizí.

  Benzoylperoxid (Acneroxid gel, Eclaran gel, Duac gel), - působí proti bakteriím a zmírňuje zánětlivé projevy. Nemá vliv na komedony. Z počátku může také způsobovat mírné podráždění kůže.

  lokální antibiotika (hlavně erytromycin a klindamycin, např. Aknefug- el, Eryfluid, Zineryt, Aknemycin) - dává se přímo na kůži na postižená místa, kde jsou pupínky nebo uhříky. Působí proti baktériím a zánětu. Osvědčuje se kombinace léčby lokálními antibiotiky se zinkem, retinoidy a benzoylperoxidem.

  kyselina azelainová (Skinoren crm.) - uvolňuje ucpané vývody, působí proti bakteriím a proti zánětům. Dochází k úbytku až vymizení komedonů, pupínků i neštoviček.

  chemický peeling - čištění pleti, u kterého dochází k odstranění odumřelé buňky z povrchu kůže.


další možnosti místní léčby:

  ošetření laserem - působí protizánětlivě a také jako prevence jizev
  ošetření chladem - kryalizace
  chirurgický zákrok - u závažného postižení většími hnisavými projevy.
2. Celková léčba


léčí se léky ve formě tablet nebo tobolek. Využívá se u těžších forem akné.

  hormonální léčba - pouze u žen - kombinované hormonální antikoncepční přípravky, např. Diane 35 s antiandrogenním účinkem.

  antibiotika - vede ke snížení mikrobů a k zmírnění zánětů. Nejčastěji tetracyklinového typu, která musí být užívána po dobu více měsíců (4-6 měsíců).

  izotretinoin - (Roaccutane) další látka odvozená od vitamínu A, tlumí zvýšené maštění kůže, snižuje zvýšenou produkci rohových buněk, uvolňuje ucpané vývody a působí protizánětlivě. Terapie trvá obvykle několik měsíců a její účinek potom přetrvává více měsíců až roky.
3. Možnosti léčby jizev (pouze na odborných pracovištích)


  ošetření laserem - brusný laser zbrousí jizvu

  mechanická dermabraze - "obroušení" povrchové vrstvy kůže

  chemický peeling - čištění pleti, u kterého dochází k odstranění odumřelé buňky z povrchu kůže. 
(c) mudr. Janka Tóthová, developed by Invisible Systems